Stargate SG-1 SG-Atlantis a SG-Universe. Jak to všechno začalo?
Stargate-míma očima PREZENTACE
http://hvezdnabranasg1.wbs.cz/stargate-mima_ocima.odp
Stáhněte si doplněk k mé PREZENTACI Vydeo snímek sedmí.
http://hvezdnabranasg1.wbs.cz/hvezdna_vrana__starplate____czech_dubbing_parody_1.avi
Nekonečný vesmír, nespočet hvězd, planet a galaxií, tolikrát zpracovávané téma před Stargate a určitě bude mnohokrát ztvárněno i po ní. Tak v čem se Stargate od ostatních tolik liší?
Zdroj: trekkies.cz
Batman Begins, pardon, Stargate Begins
Historie dnes už kultovního seriálu Stargate, se začala psát v roce 1994, kdy Roland Emmerich a Dean Devlinnatočily první celovečerní film s názvem Stargate (Hvězdná brána). Ovšem teprve díky tomu, že JonathanGlassner a Brad Wright dostali nápad, jak pokračovat na základech, které položil film, vznikl jedinečný fenomén, který má své fanoušky po celém světě a baví nás již třináct let.
Děj celého filmu a později i seriálu je postaven na mimozemském artefaktu (Hvězdná brána), který vás může poslat na druhou stranu galaxie a zpět, to vše zasazeno do soudobého světa. Toto cestování funguje i na delší vzdálenosti, ale to bychom zbytečně předbíhali děj jednotlivých epizod i epizodních řad. Tento nápad nepřišel jen tak. Celé cestování Hvězdnou bránou, je postaveno na fyzikálních teoriích ohledně červích děr a horizontů událostí. Vůbec většina teorií, které jsou ve filmu i v seriálu použity se opírají jak o zmíněnou fyziku, tak i o biologii a jiné vědy. Třeba takové cestování bránou je celé postaveno na zakřivení vesmíru. Proto, koho by zajímalo více o těchto a dalších tématech ze seriálu, tak by se měl podívat na Stargate „True Science“.
Ale teď zpět k filmu! Hvězdná brána byla objevena v roce 1928 v Gíze, kde byla dlouhá léta zkoumána, až její tajemství nakonec odhalil archeolog Daniel Jackson (James Spader). A tak se skupina vojáků s Danielem, pod vedením plukovníka O‘Neila (Kurt Russell) vydává prozkoumat, co skrývají „Dveře do nebe“, jak byla Hvězdná brána pojmenována nezkušeným překladatelem.
Zdroj: scificool.com
Nutno dodat, že toto není Kurtův nejlepší film a i seriálový O’Neill mi přijde „živější“, i když to může být z části způsobeno scénářem. Naopak se mi líbí James Spader, který zahrál roli mnohdy podivínského Daniela výborně. Film jako celek má skvělou výpravu i hudbu a na některé scény je opravdu radost se dívat. V souznění s hubou jsou doslova nezapomenutelné.
Skupina našich cestovatelů, se po průchodu branou se ocitá na planetě Abydos, kde nachází domorodé obyvatelstvo, které je zhruba na úrovni starověkých Egypťanů, a dostalo se do područí mimozemské rasy, která se vydává za bohy. Tímto se dostáváme k hlavní příběhové linii seriálu, a tudíž boji proti Goa‘uldům, jak se tito mimozemšťané sami nazývají. Jen pro vysvětlení, Goa‘uldi jsou parazitická stvoření podobná hadům, která ovládají tělo svého hostitele. Ten může za jejich přítomnosti v těle svítit očima a ovládat speciální goa’uldské technologie.
Jsou bohové zlí?
Zdálo by se, že po událostech z konce filmu byl příběh uzavřen, avšak jiné mínění měli výše zmínění JonathanGlassner a Brad Wright, kteří na film navazují v roce 1997 novým seriálem Stargate, ale tentokrát s podtitulem SG-1. První díl Children of the Gods (Děti bohů), který se od té doby dočkal remaku, nakonec rozjel vlak, jenž se dodnes nezastavil. Seriál není již tak výpravný jako film, za což může omezený rozpočet a tak se Stargate SG-1 zaměřuje na příběh, vývoj hlavních postav a na velmi kvalitní scénář, který, co si budeme namlouvat, u seriálu tohoto typu není vždy standardem. Vtipnými hláškami se to zde jen hemží a mnohé z nich již mezi fanoušky zlidověly. Kdo by si nevzpomněl například na tuto:
O’Neill: “Á, už to chápu, další vědec. Generále, co je to?”
Carterová: “Teoretická astrofyzička.”
O’Neill: “To znamená?”
Hammond: “To znamená, že je chytřejší než vy, plukovníku. Zvláště ve věcech brány.”
Odjisti a střílej
Příběh začíná jednoduchou zápletkou. Na Zemi přichází hlavní záporák, což je shodou okolností taky Goa’uld, a unáší člena posádky, jež bránu hlídá. A stejně, jako ve filmu, je znovu z předčasného důchodu povolán klaďas plukovník O‘Neill (Richard Dean Anderson), který se vydává po něm pátrat na Abydos. Tam sice nepochodí, ale Daniel Jackson (Michael Shanks) tam objeví rozsáhlou Kartuši, která zobrazuje desítky, ba i stovky adres Hvězdných bran. Proto tým usoudí, že nepřítel mohl přijít prakticky odkudkoli. Mezitím se však na Abydosu objevují ti samí vetřelci jako na Zemi a unáší Sha’re (Mili Avital), Danielovu ženu a jejího bratra Skaaru (Alexis Cruz).
Přeživší po útoku zahlédnou adresu brány a tak se může tým pod vedením plukovníka O‘Neilla vydat na záchrannou misi. Ta se moc nedaří a polovina týmu hned na počátku zajata. Sha‘re je vybrána za hostitelku Goa‘ulda a když se zdá, že je nejhůř a Apophis (náš záporák) rozkáže všechny zbývající zabít, ale O‘Neillovi se podaří přesvědčit T’elca (Christopher Judge), Apophisova prvního muže, aby jim pomohl, čímž vlastně udělal první krok k tomu, aby se v budoucnu stal členem SG-1.
Zdroj: stargate.mgm.com
Tak se Goa‘uldi a Země stávají nepřáteli a příběh začíná. Vlajkový tým SG-1, ve složení plukovník O’Neill, archeolog Daniel Jackson, kapitán Samantha Carterová (alias univerzální vědkyně) a T’elc se vydávají na jiné planety po celé galaxii, zkoumají je a hledají technologie a spojence na ochranu a boj s Goa’uldy.
Kdo si hraje, nezlobí
Jako herec určitě nezklamal Richard Dean Anderson, který si střihl skvělého McGyvera i když zde hraje drsného plukovníka. Tato postava mu sedla na míru a text, který byl pro něj napsat, je krása poslouchat (přečtěte si ještě jednou výše). Amanda působí z počátku poněkud prkennějším dojmem, ale umí parádně zahrát nadšení pro vše nové, tak, jak je to vědcům podobné. To, jak stojí u ovládacího panelu brány, na jiné planetě, a s radostí a jiskřičkou v očích (tak podobnou radosti malého dítěte, kterému kouzelník vytáhne minci z ucha), se podivuje nad tím, jak je ovládací panel malý, v porovnání, se třemi superpočítači na Zemi. Velkou záhadou je v prvním díle Christopher Judge, který hraje tvrďáka, který tak jak, málo mluví, více koná. Za celý první díl prohodí snad jen 4 věty, ale kamenný výraz má parádní. Michael Shanks nahradil Jamese Spadera v roli Daniela a zde patří dík tvůrcům, protože tito dva herci, jsou si velice podobní a rozdíl není skoro patrný.
Takto tedy započala cesta týmu SG-1 za dobrodružstvím, a postupem času se ukázalo, že cesta byla zvolena správně. Důkazem budiž miliony fanoušků a deset sérií původní SG-1. A proto usedněte a pojďte se s námi již příštím článkem vydat po jejich stopách.